GRAFOLOGIA osobopoznawcza
Objawy chorób uwidaczniające się w piśmie ręcznym.

Zobacz też:
Niekiedy, opierając się na badaniu pisma można wyciągnąć pewne wnioski co do stanu zdrowia autora rękopisu. Wpływ na sposób pisania wywiera wiele chorób, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Wśród nich wymienić można takie choroby jak:
- Parkinson,
- afazja,
- pląsawica,
- psychozy starcze,
- porażenie postępujące,
- schizofrenia.
Wyraźny wpływ pozostawia też narkomania i alkoholizm.
Wpływ ten jest widoczny zarówno w chwili gdy piszący pozostaje pod wpływem środka odurzającego, jak i w momencie pozostawania w stanie normalnym (nie pod działaniem środka) osoby uzależnionej.
Oto skrócony opis podstawowych elementów pisma ręcznego mogących świadczyć o stanie zdrowia piszącego:
Nerwice
Wszelkiego rodzaju nerwice w piśmie ręcznym objawiają się w ten sposób że, w powiększeniu można dostrzec jakby "taniec" liter na kartce.
Pismo osoby znerwicowanej "poprawia się" w trakcie pisania (na początku pismo niedokładne i nerwowe "uspokaja się" po kilku zdaniach).
Choroby serca
Choroby serca najczęściej charakteryzują dodatkowe (zbędnie dodane, często zdublowane) znaki graficzne jak np. 2 kropki nad "i".
Jak się przypuszcza powodują je dodatkowe skurcze serca, które przenoszone są na rękę i powodują duplikowanie części znaków. Chory nie musi zdawać sobie sprawy z wystąpienia w danym momencie takiego skurczu (może nie odczuwać żadnych dolegliwości w trakcie pisania).
Astma
Astma objawiać się może w piśmie ręcznym tym że cały wyraz wykonany jest pismem jednolitym i równym, zaś pojedyncza litera jest inna.
Najczęściej jest to skutek napadu duszności w trakcie pisania gdy tylko część płuc pracuje. Z faktu tego piszący niekiedy może sobie nawet nie zdawać sprawy.
Schizofrenia
Schizofrenia objawia się w piśmie ręcznym dziwacznym stylem i "specyficznym" językiem z bezsensownymi słowami.
Inne charakterystyczne cechy to specyficzna ortografia i nadużywanie znaków przestankowych oraz dużych liter, litery łamane w różnych kierunkach, opuszczanie lub powtarzanie liter, słów i znaków, łączenie słów w jedno, pismo "ozdobione" rysunkami, szkicami, znakami symbolicznymi.
Porażenie postępujące
Porażenie postępujące objawia się w rękopisie pismem nierównym, silnie drżącym i o nieprawidłowym kierunku wierszy.
Występuje również rożna wielkość liter, tworzenie kątów zamiast łuków, opuszczanie i powtarzanie liter oraz nieprawidłowe poprawki i zmniejszenie czytelności na końcu zdania.
Psychozy maniakalno-depresyjne
Psychozy maniakalno - depresyjne w piśmie ręcznym charakteryzuje rozbieganie się linii pisma, anomalie w stawianiu liter oraz koślawe początkowe wyrazy.