SOCJOTECHNIKA i techniki manipulacyjne
Język gestów / mowa ciała
Gesty i zachowania ujawniające kłamstwo i nieszczerość postawy

Zobacz też:
Język gestów / mowa ciała - Gesty i zachowania ujawniające kłamstwo i nieszczerość postawy.
Mowa niewerbalna z reguły jest bardziej szczera od tej werbalnej. Trudniej nią manipulować. Trudniej nią kłamać. Tak naprawdę, aby skutecznie kłamać mową ciała trzeba sporej wiedzy i treningu pod okiem doświadczonego instruktora. A i to nie zawsze pomaga.
Dlaczego tak się dzieje?
Ciało jest szybsze niż słowa, które często maskują prawdziwe intencje. W dodatku od dziecka uczymy się mówić i kontrolować to co mówimy. Uczymy się także kłamać werbalnie. Z mową ciała tak nie jest. Wielu symptomów nie da się kontrolować. To odruchy autonomiczne, bezwarunkowe. Nawet najlepszy trening nie doprowadzi do ich kontroli. Może nauczyć co najwyżej ich wyłączania lub co częstsze i znacznie łatwiejsze do opanowania – maskowania.
Wprawdzie od dziecka uczymy się także pozorować reakcje niewerbalne jak np. udawany smutek. Ale to tylko powierzchowne maskowanie rzeczywistej emocji, którego nieszczerość łatwo ujawnić. Zachodzi ono bowiem zaledwie w jednym czy dwóch symptomach z co najmniej kilkunastu mogących podlegać ocenie.
Wśród cech zachowania na które należy zwrócić uwagę chcąc ocenić szczerość rozmówcy wymienić można takie jak m. in.:
· Oddech
· Barwa skóry
· Nadmierne pocenie się
· Zmiana postawy
· Wzruszanie ramionami
· Nagłe odchylanie się do tyłu
· Pochylanie się do przodu
· Niepokój
· Nadmierny spokój
· Zmiana ułożenia głowy
· Dotykanie szyi
· Przełykanie śliny
· Niespójność mowy ciała z wypowiadanymi słowami
· Gryzienie palców i paznokci
· Zakrywanie ust
· Osłanianie wrażliwych części ciała
· Krzyżowanie ramion
· Oznaki swędzenia i drapanie się
· Wykręcanie palców
· Pocieranie rąk
· Stukanie palcami
· Bawienie się włosami
· Dłonie skierowane wnętrzem w stronę ciała
· Grożenie palcem
· Chowanie dłoni i rąk
· Składanie dłoni
· Zaciskanie pięści
· Ułożenie stóp.
Na co konkretnie zwrócić uwagę badając poszczególne z powyższych zachowań i jak je interpretować opisujemy w dziale poświęconym kłamstwu i jego badaniu, gdzie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z tej dziedziny.
Pamiętajmy też, że każdy z opisanych symptomów występujący pojedynczo o niczym nie świadczy i nie daje podstaw do wnioskowania o czyjejś szczerości lub nieszczerości. Aby prawidłowo identyfikować kłamstwo potrzeba potwierdzenia w co najmniej dwóch lub trzech kolejnych symptomach, oraz co niezwykle ważne ustalenia zachowań osobniczych charakterystycznych dla danego badanego. Inaczej łatwo o pomyłkę...