SOCJOTECHNIKA i techniki manipulacyjne
Język gestów / mowa ciała
Mimika twarzy

Zobacz też:
Język gestów / mowa ciała - Mimika twarzy
Odgarnianie włosów z twarzy.
Ten ruch to połączenie zdenerwowania z flirtowaniem. Pomaga zwrócić uwagę na kobiece zalety, takie jak twarz czy szyja i uwydatnić je. Nie musisz się więc obawiać, że dziewczyna odrzuci twoją propozycję wspólnego wyjścia.
Uśmiech.
W tym przypadku Botoks jest nie wskazany. Prawdziwy uśmiech to taki, w którym nawet mięśnie oczu są zaangażowane. Lidzie, którzy uśmiechają się dłużej niż 5 sekund, a uśmiech wyrażają tylko za pomocą ust, z pewnością nie robią tego szczerze. Nie przesadzaj jednak z uśmiechem, osoba zbyt często uśmiechająca się w miejscu pracy może wydawać się na mało poważną.
Mruganie.
Normalna częstotliwość mrugania to około 6 – 8 razy na minutę. Pod wpływem stresu człowiek może jednak mrugać znacznie częściej. Chcesz wiedzieć, kto na spotkaniu jest najbardziej zdenerwowany, a kto bardziej wyluzowany? Popatrz na oczy.
Gryzienie ust.
Często zdarza się, że gryziemy, ssiemy lub oblizujemy swoje usta. Dzieje się tak, gdy znajdujemy się w niezręcznej sytuacji i staramy się uspokoić i rozluźnić.
Drapanie po nosie.
Nie daj się złapać na kłamstwie. Podczas mówienia kłamstw często następuje przypływ adrenaliny. Powoduje to rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych, co może objawiać się swędzeniem nosa. Innym objawem kłamstwa jest stałe spojrzenie. Kłamca bardzo często zbytnio koncentruje się na osobie, którą okłamuje, co objawia się przytrzymaniem na niej spojrzenia.
Skaczące spojrzenie.
Gra w łapanie spojrzenia bardzo często odbywa się pomiędzy chłopakiem i dziewczyną. Oznacza to, że druga osoba ma rozbiegane i rozproszone myśli. Czy on mnie lubi? Czy ja go lubię? Czy na pewno chcę żeby on tu podszedł? Ponadto w przeciwieństwie do wpatrywania się, tego typu spojrzenie działa jak środek ochronny – nie zbliżaj się do mnie, jeśli nie chcesz zostać odrzucony.
Kiwanie głową.
Jeśli trzykrotnie kiwniesz głową, rozmówca odczuwa, że jesteś zainteresowana jego wypowiedzią. W rezultacie jego mowa może wydłużyć się nawet trzykrotnie. Kiedy próbujesz zakończyć rozmowę, lepiej kiwnąć głową tylko raz.
Zamykanie oczu.
Jeśli pocieramy, zakrywamy lub zamykamy oczy na dłużej niż jedno mrugnięcie, oznacza to, że chcemy trzymać się z dala od pewnych sygnałów wzrokowych lub słuchowych. Jest to mechanizm obronny organizmu, aby uchronić nasz mózg przed przetworzeniem niepożądanych lub groźnych informacji.
Obniżanie spojrzenia.
To gest pokory bardzo często wykonywany nieświadomie. Technikę tę bardzo często wykorzystują małe dzieci, wywołując od razu odpowiednią reakcję rodziców. Widząc taki gest, druga osoba od razu zaczyna odczuwać empatię.
Zaciskanie ust.
Zwężenie ust jest wyraźną oznaką gniewu. Jeśli człowiek jest naprawdę zdenerwowany, choćby nie wiadomo jak się starał, nie będzie w stanie tego ukryć.
Przechylanie głowy.
Przechylasz głowę na bok, gdy słyszysz wzruszającą opowieść znajomego. Ten ruch wskazuje, że jesteś zainteresowany i chcesz go wysłuchać. Na bardziej zaawansowanym poziomie, kierujemy swoje ucho w stronę mówiącej osoby, co oznacza, że chcemy usłyszeć każdy szczegół.
Podnoszenie lub marszczenie brwi.
Podniesione brwi, jedna lub obie, to oznaka zaciekawienia i zainteresowania, natomiast ich obniżenie może oznaczać negatywne emocje, takie jak dezorientację czy strach. Jeśli druga osoba nie wykazuje żadnego zainteresowania, zarówno w dobrym i złym znaczeniu, jej twarz pozostanie niewzruszona.
Patrzenie do góry lub na boki.
Zwróć uwagę na to, w którą stronę druga osoba kieruje swój wzrok. Jeśli chce sobie coś przypomnieć, zazwyczaj kieruje swoje oczy do góry, tak jakby chciała przywołać sobie jakiś obraz. Jeśli chce sobie przypomnieć coś, co kiedyś usłyszała, wzrok skieruje w stronę jednego z jej uszu, tak jakby tego nasłuchiwała. Przypominając sobie szczególnie emocjonalne wydarzenia zazwyczaj patrzymy w dół.